Pinnell Dance Centre | CLASS SCHEDULE BY GENRE
1075
page-template-default,page,page-id-1075,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

CLASS SCHEDULE BY GENRE

PRE-COMBO

2 years old by 9/1/16

(1 adult with child, no siblings)

Monday

4:45 PM – Jeanel

Wednesday

11:15 AM – Jeanel

Thursday

5:15 PM – Kelley

6:00 PM – Kelley

Saturday

11:30 AM – Melissa

COMBO 1

3-4 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Monday

6:15 PM – Jeanel

Tuesday

11:00 AM – Jeanel

6:15 PM – Jeanel

Wednesday

12:00 PM – Jeanel

4:15 PM – Jeanel

Thursday

5:45 PM – Melissa

Saturday

12:15PM – Melissa

COMBO 2

4-5 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Tuesday

12:00 PM – Jeanel

5:15 PM – Jeanel

Wednesday

1:00 PM – Jeanel

5:15 PM – Jeanel

Thursday

4:45 PM – Melissa

6:45 PM – Kelley

Saturday

1:15 PM – Melissa

COMBO 3

5 year olds

Tap, Jazz, Pre-Ballet

Tuesday

4:15 PM – Jeanel

Wednesday

6:15 PM – Jeanel

 

 

ADULT

Thursday

7:00 PM – Jazz – Taya

8:00 PM – Tap – Taya

BALLET

Monday

4:30 PM – 4 – Patrick

5:30 PM – 1 – Jeanel

6:15 PM- 2 – Caitlin

6:30 PM – 3 – Amanda

7:30 PM- Int/Adv – Amanda

Tuesday

4:30 PM – 2 – Katherine

4:30 PM- 5 – Amanda

4:45 PM- 1 – Katie

5:30 PM- Adv – Patrick

6:00 PM- Int – Amanda

7:00 PM- 4 – Patrick

7:00 PM- 1 – Katherine

Wednesday

4:00 PM- Int/Adv – Amanda

5:00 PM- Adv – Patrick

5:45 PM- 1 – Kim

6:30 PM- 2 – Kim

6:30 PM- 3 – Patrick

Thursday

4:00 PM- Int – Patrick

4:15 PM- 2 – Kelley

5:00 PM- Adv – Amanda

5:30 PM- 3 – Patrick

6:30 PM- 4/5 – Amanda

6:45 PM- Teen – Melissa

Saturday

10:45 AM- 1 – Melissa

 

 

POINTE

Monday

5:30 PM- Int/Adv – Amanda

8:00 PM- Beg – Amanda

 

 

LYRICAL

All lyrical classes, with the exception of teen and level 1/2, require registration in a ballet class.

Monday

4:30 PM- Petite – Katie

6:00 PM- Jr – Katie

Tuesday

6:00 PM- Demi-Petite – Katie

6:00 PM- Lyrical 2 – Katherine

8:00 PM- Jr Prod – Katie

Wednesday

5:30 PM- Sr – Amanda

Thursday

6:30 PM- Adv – Patrick

7:45 PM- Teen – Melissa

Saturday

11:30 AM- Beg – Katherine

 

 

ADULT

Thursday

7:00 PM – Jazz – Taya

8:00 PM – Tap – Taya

JAZZ

Monday

4:30 PM- Beg – Caitlin

5:30 PM- Sr Tech – Patrick

5:30 PM- 2 – Jeri

5:45 PM- Int – Taya

6:45 PM- Teen – Taya

7:15 PM- Beg – Jeanel

Tuesday

5:30 PM- Jr Tech – Ashley

Wednesday

5:00 PM- Jrette Tech –  Jeri

7:30 PM- Sr Prod Tech – Patrick

7:30 PM- Teen 2/3 – Jeri

Thursday

4:00 PM- Starlet Tech – Ashley

4:30 PM- Jr Team Tech – Taya

6:00 PM- 1/2 – Taya

6:30 PM- Jr Prod Tech – Ashley

Saturday

10:00 AM-Babes Tech – Caitlin

10:30 AM- 1/2 – Katherine

 

 

TAP

Monday

4:30 PM- Sr Tech – Jeri

5:00 PM- Beg – Caitlin

7:45 PM- Teen – Taya

7:45 PM- Beg – Jeanel

Tuesday

4:30 PM- Jr Tech – Ashley

Wednesday

4:00 PM- Jrette Tech – Jeri

6:30 PM- Sr Prod Tech – Jeri

Thursday

5:30 PM- Jr Prod Tech – Ashley

5:30 PM- 1/2 – Taya

Saturday

11:00 AM- 1/2 – Sarah

 

 

CONTEMPOARY

Tuesday

7:00 PM-  Lauren

HIP HOP

Monday

6:00 PM- Boys – Ansel

6:45 PM- Teen – Ansel

7:30 PM- Sr – Ansel

Tuesday

5:30 PM- Beg – Katherine

Wednesday

6:30 PM- 2/3 – Ansel

7:00 PM- Jr – Ansel

Saturday

12:00 PM- Beg – Katherine

 

 

MUSICAL THEATRE

Monday

5:15 PM – Taya

 

 

CHEERLEADING

Monday

7:30 PM- Sr – Caitlin

Wednesday

6:00 PM- Beg – Caitlin

6:30 PM- Jr – Caitlin

 

 

 

STRETCH, TURN, LEAP

Thursday

7:30 PM – Amanda

 

 

TUMBLING

Monday

5:30 PM- Beg – Caitlin

Tuesday

4:30 PM- Int – Mary

5:45 PM- Beg – Mary

6:30 PM- 2/3 – Mary

7:30 PM- BHS – Mary

Thursday

5:30 PM- 1/2 – Megan

6:15 PM- BHS* – Megan

Saturday

10:00 AM- 1/2 – Mary

11:00 AM- Int – Mary

12:00 PM- Adv – Mary

1:00 PM- Mommy & Me – Mary

*BHS- Backhandspring

 

 

CORE & FLOOR BARRE

Monday

4:30 PM –    Amanda