Pinnell Dance Centre | CLASS SCHEDULE BY GENRE Fall 2019 – Spring 2020
1656
page-template-default,page,page-id-1656,theme-hazel,hazel-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.0,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive
 

PRE-COMBO

2 years old by 9/1/19

(1 adult per child)

Monday

5:15 PM                              Jeanel

Wednesday

11:15 AM                           Jeanel

Thursday

5:30 PM                              Katelyn

Saturday

9:45 AM                              Katelyn

 

 

COMBO 1

3-4 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Tuesday

4:15 PM                              Jeanel

Wednesday

12:00 PM                            Jeanel

6:15 PM                              Jeanel

Thursday

4:30 PM                              Katelyn

6:30 PM                              Taya

Saturday

9:30 AM                              Ella

10:30 AM                           Katelyn

 

 

COMBO 2

4-5 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Monday

4:15 PM                              Jeanel

Tuesday

5:15 PM                              Caitlin

6:15 PM                              Jeanel

Wednesday

1:00 PM                              Jeanel

5:15 PM                              Jeanel

Thursday

5:30 PM                              Taya

6:15 PM                              Katelyn

Saturday

10:30 AM                           Ella

11:30 AM                           Katelyn

 

 

COMBO 3

5 year olds

Tap, Jazz, Pre-Ballet

Tuesday

5:15 PM                              Jeanel

6:15 PM                              Caitlin

Wednesday

4:15 PM                              Jeanel

 

 

ADULT

Thursday

7:30 PM –  Tap                  Taya

8:00 PM –  Jazz                  Taya

BALLET

Monday

4:00 PM – Adv                   Leigh

4:00 PM- 2                         Onjelee

4:15 PM – 1                        Katie

5:00 PM – 3                        Onjelee

6:00 PM – 1                        Jeanel

7:00 PM- Int                      Leigh

Tuesday

4:30 PM- 2                         Katherine

4:30 PM- 4                         Amanda

5:30 PM Int/Adv              Katherine

6:00 PM- 3                         Amanda

7:00 PM- Adv                    Amanda

7:45 PM- Teen                  Alex

Wednesday

4:00 PM- 4                         Sarah

5:00 PM- 1                         Abby

5:30 PM- Adv Teen          Amanda

6:30 PM- 2                         Sarah

6:30 PM- 2                         Amanda

Thursday

4:30 PM- Int                      Amanda

5:30 PM- 3                         Kaylyn

5:30 PM- Adv                    Leigh

5:30 PM- Int/Adv              Amanda

6:00 PM- 1                         Abby

6:45 PM- Pre-Teen           Abby

7:00 PM- 2                         Kaylyn

Saturday

9:30 AM _  Int/Adv/Adv Leigh

10:45 AM – 4/5/Int          Leigh

10:45 AM- 1                      Caitlin

 

 

 

POINTE

Thursday

4:30 PM  Int/Adv              Leigh

Saturday

11:45 AM- Beg   Leigh

 

 

 

LYRICAL

Monday

5:30 PM- Jr Prod               Katie

5:30 PM- Demi-Pettie     Andrea

Tuesday

4:00 PM- Petite                Katie

6:00 PM- Jr                        Katie

6:00 PM- Sr Prod              Onjelee

7:00 PM- 3                         Katherine

7:00 PM- Teen                  Alex

Wednesday

4:30 PM- Teen Tech        Katherine

7:30 PM- 2                         Sarah

Thursday

5:30 PM- Beg                    Abby

7:00 PM-  Sr                       Amanda

7:45 PM- Pre-Teen           Abby

Saturday

11:30 AM- Beg                  Ella

JAZZ

Monday

5:00 PM-  Int                     Taya

6:00 PM-  Teen                 Taya

6:00 PM- 2                         Caitlin

6:45 PM-  Beg                   Jeanel

7:30 Teen Tech  Taya

Tuesday

7:00 PM- Sr Tech              Onjelee

8:30 PM- Teen                  Alex

Wednesday

4:00 PM- Jrette Tech         Jeri

5:00 PM- Jr Tech                Sarah

6:15 PM- Beg       Abby

Thursday

4:00 PM- Starlet                Kaylyn

5:00 PM- Beg     Abby

5:30 PM- Jr Prod              Onjelee

7:00 PM- Sr Prod              Onjelee

800 PM- Adult    Taya

Saturday

10:00 AM-Babes               Jeanel

 

 

 

TAP

Monday

4:30 PM- Int                      Taya

5;30 PM- Beg                    Taya

6:30 PM- 2                         Caitlin

7:00 PM- Teen                  Taya

7:15 PM- Beg                    Jeanel

Tuesday

4:30 PM-  Sr                      Jeri

Wednesday

5:30 PM- Jrette Jeri

5:45 PM- Beg     Abby

7:00 PM- Jr Tech              Jeri

7:30 PM- Sr Prod              Jeri

Thursday

7:30 PM- Adult   Taya

 

 

 

CONTEMPORARY

Monday

5:30 PM- Sr                                         Leigh

Thursday

7:00 PM- Jr                                          Leigh

HIP HOP

Tuesday

6:00 PM- Beg                    Alex

6:30 PM – 2/3                    Alex

8:00 PM- Teen 2               Katherine

Wednesday

5:30 PM- Sr                        Katherine

5:30 PM- 2.3                     Alex

6:00 PM- Pre_Teen         Alex

6:30 PM- Beg                    Alex

7:00 PM- Jr                        Alex

8:00 PM- Boys   Katherine

 

 

 

MUSICAL THEATRE

Thursday

5:00 PM MT            Taya

9:00 PM High School     Taya

 

 

 

STRETCH, TURN, LEAP

Wednesday

7:30 PM                              Amanda

 

 

 

TUMBLING

Monday

7:30 PM- 2/3                        Caitlin

Tuesday

4:30 PM- Beg                        Caitlin

7:15 PM- 1/2                         Caitlin

Saturday

11:00 AM- Sr. Acro & Flex  Bianca

11:45 AM- Jr. Acro & Flex  Bianca