Pinnell Dance Centre | CLASS SCHEDULE BY GENRE Fall 2018 – Spring 2019
1267
page-template-default,page,page-id-1267,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

PRE-COMBO

2 years old by 9/1/18

(1 adult with child, no siblings)

Monday

4:45 PM – Jeanel

Tuesday

5:45 PM – Kelley

Wednesday

11:15 AM – Jeanel

Saturday

9:45 AM – Katelyn

 

 

COMBO 1

3-4 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Monday

5:30PM – Alexis

Tuesday

9:30 AM – Katelyn

4:15 PM – Jeanel

Wednesday

12:00 PM – Jeanel

6:15 PM – Jeanel

Thursday

6:15 PM – Melissa

Saturday

9:45 AM – Alexis

11:30 AM – Katelyn

 

 

COMBO 2

4-5 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Monday

4:30 PM – Alexis

6:15 PM – Jeanel

Tuesday

10:30 AM – Katelyn

6:15 PM – Jeanel

6:30 PM – Kelley

Wednesday

1:00 PM – Jeanel

5:15 PM – Jeanel

Thursday

5:15 PM – Caitlin

6:30 PM – Taya

Saturday

10:30 AM – Katelyn

 

 

COMBO 3

5 year olds

Tap, Jazz, Pre-Ballet

Tuesday

5:15 PM – Jeanel

Wednesday

4:15 PM – Jeanel

Thursday

6:15 PM – Caitlin

Saturday

11:45 AM Alexis

 

 

ADULT

Thursday

7:30 PM – Jazz – Taya

8:00 PM – Tap – Taya

BALLET

Monday

4:30 PM – Adv Leigh

4:00 PM – 1 Jeanel

4:30 PM – 3 Amanda

5:30 PM – 1 Jeanel

5:30 PM- Int Amanda

5:30 PM – 2 Kaylyn

6:30 PM- 3 Kaylyn

Tuesday

4:30 PM- 3/4 Amanda

4:45 PM- 2 Kelley

4:45 PM- 1 Katie

5:30 Int/Adv Amanda

7:00 PM- Adv Amanda

7:30 PM – 4 Andrea

Wednesday

4:00 PM- 4 Sarah

6:30 PM- 2 Sarah

Thursday

4:30 PM- Int Amanda

5:30 PM- 1 Melissa

5:30 PM- 3 Kaylyn

5:30 PM- Adv Amanda

5:30 PM- Int/Adv Leigh

7:00 PM – Ballet 2 Kaylyn

7:15 PM- Teen Melissa

Saturday

9:30 AM- Int/Adv & Adv Leigh

10:45 AM – 4/5 Leigh

10:45 AM- 1 Caitlin

 

 

POINTE

Thursday

4:30 PM Int/Adv Leigh

Saturday

11:45 AM- Beg Leigh

 

 

LYRICAL

All lyrical classes, with the exception of teen and level 1/2, require registration in a ballet class.

Monday

4:00 PM- Jr Prod Katie

4:45 PM- Beg Kaylyn

5:30 PM- Petite Katie

Tuesday

6:00 PM- Jr Katie

6:00 PM- Sr Prod Onjelee

6:00 PM- Demi- Petite Andrea

Wednesday

7:30 PM- 3/4 Sarah

Thursday

7:00 PM- Sr Amanda

8:15 PM- Teen Melissa

Saturday

11:15 AM- 1/2 Alexis

JAZZ

Monday

4:30 PM- Teen tech Taya

6:00 PM- Int Taya

6:45 PM- Teen Taya

7:15 PM- Beg Jeanel

Tuesday

6:00 PM- Beg Caitlin

6:00 PM- Sr Tech Onjelee

Wednesday

4:15 PM- Beg Caitlin

5:00 PM- Jrette Tech Jeri

5:00 PM- Jr Tech Sarah

6:30 PM- 2 Caitlin

Thursday

4:00 PM- Starlet tech Kaylyn

5:30 PM- Jr Prod Tech Onjelee

6:00 PM- 1/2 Taya

7:00 PM- Sr Prod Tech Onjelee

Saturday

10:00 AM-Babes Tech Jeanel

 

 

TAP

Monday

5:30 PM- Int Taya

7:45 PM- Beg Jeanel

7:30PM- Teen Taya

Tuesday

4:30 PM- Sr Tech Jeri

5:30 PM- Beg Jeri

Wednesday

4:00 PM- Jrette Tech Jeri

7:00 PM- Jr Tech Jeri

7:30 PM- Sr Prod Tech Jeri

4:45 PM – Beg Caitlin

6:00 PM – 2 Caitlin

Thursday

5:30 PM- 1/2 Taya

Saturday

10:45 AM- 1/2 Alexis

 

 

CONTEMPOARY

Tuesday

6:00 PM- Sr Leigh

Thursday

7:00 PM- Jr Leigh

HIP HOP

Monday

6:30 PM – Beg Alex

7:00 PM – 2/3 Alex

7:30 PM – Teen Alex

Wednesday

6:00 PM- Beg Alex

6:45 PM- Jr Alex

5:30 PM- Sr Ansel

7:00 PM- Boys Ansel

7:30 PM- Teen 2/3 Ansel

 

 

MUSICAL THEATRE

Thursday

5:00 PM MT Taya

9:00 PM High School Taya

 

 

PROGRESSIONS

Monday

7:00 PM Amanda

 

 

TUMBLING

Tuesday

4:30 PM- 2/3 Caitlin

6:30 PM- Beg

Wednesday

5:15 PM- Beg Caitlin

6:00 Comp Gym Skills Alex

6:45 PM 1/2 Megan

7:30 *BHS Megan

Wednesday

5:30 PM- 1/2 Megan

6:15 PM- BHS* Megan

Thursday

7:15 PM- 1/2 Caitlin

Saturday

11:00 AM- Sr. Acro & Flex Bianca

11:45 AM- Jr. Acro & Flex Bianca

*BHS- Back Handspring