Pinnell Dance Centre | CLASS SCHEDULE BY GENRE
1267
page-template-default,page,page-id-1267,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

CLASS SCHEDULE BY GENRE

PRE-COMBO

2 years old by 9/1/17

(1 adult with child, no siblings)

Monday

4:30 PM – Jeanel

Wednesday

11:15 AM – Jeanel

6:00 PM – Kelley

Saturday

10:00 AM – Melissa

 

 

COMBO 1

3-4 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Monday

6:00 PM – Jeanel

Tuesday

6:15 PM – Jeanel

Wednesday

12:00 PM – Jeanel

5:00 PM – Kelley

5:15 PM – Jeanel

Thursday

5:45 PM – Melissa

Saturday

10:30 AM – Alexis

12:30 PM – Melissa

 

 

COMBO 2

4-5 year olds

Tap, Tumbling, Pre-Ballet

Tuesday

5:15 PM – Jeanel

Wednesday

1:00 PM – Jeanel

4:15 PM – Jeanel

Thursday

5:00 PM – Caitlin

6:30 PM – Taya

Saturday

9:30 AM – Alexis

1:30 PM – Melissa

 

 

COMBO 3

5 year olds

Tap, Jazz, Pre-Ballet

Tuesday

4:15 PM – Jeanel

Wednesday

6:15 PM – Jeanel

Thursday

6:00 PM – Caitlin

 

 

ADULT

Thursday

7:30 PM – Jazz – Taya

8:00 PM – Tap – Taya

BALLET

Monday

5:00 PM – Int Amanda

5:00 PM- Adv Leigh

5:15 PM – 1 Jeanel

6:30 PM – 3 Amanda

6:30 PM- 2 Caitlin

Tuesday

4:45 PM- 1 Katie

5:30 PM- 4 Katie

6:00 PM- Adv Amanda

6:45 PM 1 Andrea

7:00 PM- 3 Katherine

7:30 PM- Int/Adv Amanda

Wednesday

4:00 PM- 4 Katherine

4:15 PM- 1 Kelley

6:45 PM- 2 Kelley

6:30 PM- 3 Sarah

Thursday

4:00 PM- 2 Katherine

4:30 PM- Int Amanda

5:30 PM- Adv Amanda

5:30 PM- Int/Adv Leigh

6:45 PM- Teen Melissa

Saturday

9:30 AM- Int/Adv/Adv Leigh

10:45 AM- 1 Melissa

11:00 AM- 4/5 Leigh

11:30 AM- 2 Melissa

 

 

POINTE

Monday

4:00 PM- Beg Leigh

Thursday

4:30 Int/Adv Leigh

 

 

LYRICAL

All lyrical classes, with the exception of teen and level 1/2, require registration in a ballet class.

Monday

4:30 PM- Petite Katie

6:30 PM- Jr Prod Katie

7:00 PM- Demi- Petite Andrea

Tuesday

7:00 PM- Jr Katie

7:30 PM- Sr Prod Onjelee

Wednesday

5:30 PM- Beg Katherine

6:45 PM- 2 Katherine

Thursday

7:00 PM- Sr Amanda

7:45 PM- Teen Melissa

Saturday

11:30 AM- Beg Alexis

JAZZ

Monday

4:45 Beg Caitlin

5:30 PM- Int Taya

7:00 PM- Teen Taya

7:00 PM- Beg Jeanel

7:30 PM- 2 Caitlin

Tuesday

5:00 PM- Starlet Tech Katherine

5:30 PM- 2 Jeri

6:00 PM- Sr Tech Onjelee

Wednesday

5:00 PM- Jrette Tech Jeri

5:00 PM- Jr Tech Sarah

8:00 PM- Int Teen Sarah

Thursday

4:30 PM- Team Tech Taya

5:30 PM- Jr Prod Tech Katherine

6:00 PM- 1/2 Taya

7:00 PM- 2 Katherine

7:00 PM- Sr Prod Tech Onjelee

Saturday

10:00 AM-Babes Tech Jeanel

12:30 PM- 1/2 Alexis

 

 

TAP

Monday

5:15 PM- Beg Caitlin

6:30 PM- Int Taya

7:30 PM- Beg Jeanel

8:00 PM- Teen Taya

Tuesday

4:30 PM- Sr Tech Jeri

Wednesday

4:00 PM- Jrette Tech Jeri

7:00 PM- Jr Tech Jeri

7:30 PM- Sr Prod Tech Jeri

Thursday

5:30 PM- 1/2 Taya

Saturday

12:00 PM- 1/2 Alexis

 

 

CONTEMPOARY

Tuesday

6:30 PM- Sr Leigh

Thursday

7:00 PM- Jr Leigh

HIP HOP

Tuesday

6:30 PM- Beg – Katherine

Wednesday

4:45 PM- Boys Ansel

5:00 PM- Beg Katherine

6:00 PM- 2/3 Katherine

6:00 PM- Sr Ansel

7:30 PM- Teen Ansel

Thursday

7:30 PM- Jr Katherine

 

 

MUSICAL THEATRE

Monday

5:00 PM – Taya

 

 

CHEERLEADING

Monday

5:15 PM- Beg Caitlin

7:30 PM- Sr – Caitlin

 

 

STRETCH, TURN, LEAP

Monday

5:30 PM Katherine

 

 

TUMBLING

Monday

5:45 PM- Beg – Caitlin

Tuesday

5:45 PM- 1/2 Caitlin

6:30 PM- 2/3 Caitlin

Wednesday

5:30 PM- 1/2 Megan

6:15 PM- BHS* Megan

Thursday

7:00 PM- Beg Caitlin

*BHS- Backhandspring