Pinnell Dance Centre | CLASS SCHEDULE BY DAY
1078
page-template-default,page,page-id-1078,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.11.2.1,vc_responsive
 

CLASS SCHEDULE BY DAY

ROOM 1

MONDAY

Room 1:

Taya Lukacsko

5:15 Musical Theater (Ages 8-12)

5:45 Int Jazz

6:45 Teen Jazz

7:45 Teen Tap

TUESDAY

Room 1:

Amanda Phillips-Bosshart

4:30 Ballet 5

Mary Hennekes

5:45 Beg Tumbling

6:30 Tumbling 2/3 (60 mins)

WEDNESDAY

Room 1:

Kim O’Brien

5:45 Ballet 1

6:30 Ballet 2

THURSDAY

Room 1:

Melissa Lammert

4:45 Combo 2 (4-5 yr olds)

5:45 Combo 1 (3-4 yr olds)

6:45 Teen Ballet

7:45 Teen Lyrical (45 mins)

ROOM 2

MONDAY

Room 2:

Jeanel Gliebe

4:45 Pre-Combo (2 yr olds)

5:30 Ballet 1 (5-8 yr olds)

6:15 Combo 1 (3-4 yr olds)

7:15 Beg Jazz (5-8 yr olds)

7:45 Beg Tap (5-8 yr olds)

TUESDAY

Room 2:

Jeanel Gliebe

4:15 Combo 3 (5 yr olds)

5:15 Combo 2 (4-5 yr olds)

6:15 Combo 1 (3-4 yr olds)

WEDNESDAY

Room 2:

Jeanel Gliebe

4:15 Combo 1 (3-4 yr olds)

5:15 Combo 2 (4-5 yr olds)

6:15 Combo 3 (5 yr olds)

THURSDAY

Room 2:

Kelley Harrington

4:15 Ballet 2

5:15 Pre-Combo (2 yr olds)

6:00 Pre-Combo (2 yr olds)

6:45 Combo 2 (4-5 yr olds)

ROOM 3

MONDAY

Room 3:

Jeri Pinnell

4:00 Sr Tap Small Group

4:30 Sr Tap Tech (NR)

5:00 Sr Tap Line

Patrick Pugh

5:30 Sr Jazz Tech (NR)

6:30 Sr Jazz Line

7:00 Sr Hip Hop Line

Ansel Firmalan

7:30 Sr Hip Hop Tech

8:30 Sr Hip Hop Small Group

TUESDAY

Room 3:

Ashley Pinnell-Holt

4:00 Sr Prod Tapp Small Group

Patrick Pugh

4:30 Sr/Sr Prod Jazz Large Group

5:00 Sr Contemporary Line

Katie Skamfer

5:30 Demi-Petite Ballet Co

6:00 Demi-Petite Lyrical Tech

7:00 Demi-Petite Lyrical Co

7:30 Jr Production Lyrical Line

8:00 Jr Production Lyrical Tech

9:00 Jr Production Lyrical Small Group

WEDNESDAY

Room 3:

Jeri Pinnell

4:00 Jrette Tap Tech (NR)

4:30 Jrette Tap Line

5:00 Jrette Jazz Tech (NR)

6:00 Jrette Jazz Line

6:30 Sr Prod Tap Tech (NR)

7:00 Sr Prod Tap Line

Patrick Pugh

7:30 Sr Prod Jazz Tech (NR)

8:30 Sr Prod Jazz Line

9:00 Sr Prod Jazz Small Group

THURSDAY

Room 3:

Taya Lukacsko

4:00 Jr Team Jazz Line

Amanda Phillips-Bosshart

4:30 Sr Prod Lyrical Small Group

5:00 Advanced Ballet (NR)

Patrick Pugh

6:30 Advanced Lyrical

7:30 Prod Lyrical Line

Ashley Pinnell-Holt

8:00 Prod Musical Theatre Line

Amanda Phillips-Bosshart

8:30 Prod Ballet Co

ROOM 4

MONDAY

Room 4:

Amanda Phillips-Bosshart

4:00 Jr Contemporary Line

Katie Skamfer

4:30 Petite Lyrical Tech

5:30 Petite Lyrical Tech

6:00 Jr Ballet Co

6:30 Jr Lyrical Tech

7:30 Jr Lyrical Line

8:00 Jr Lyrical Small Group

Taya Lukacsko

8:30 Sr Team Line

TUESDAY

Room 4:

Katherine Resch

4:00 Jr Musical Theatre Line

Ashley Pinnell-Holt

4:30 Jr Tap Tech (NR)

5:00 Jr Tap Line

5:30 Jr Jazz Tech (NR)

6:30 Jr Jazz Line

Lauren Adams-Pinnell

7:00 Contemporary (9-12 graders)

8:00 Sr Contemporary Small Group

8:30 Chris Jarosz Piece

WEDNESDAY

Room 4:

Amanda Phillips-Bosshart

4:00 Int/Adv Ballet (NR)

5:30 Sr Lyrical Tech

6:30 Sr Lyrical Line

7:00 Sr Ballet Co

Caitlin Brosnahan

7:30 Sr Musical Theatre Line

Ansel Firmalan

8:00 Jr Hip Hop Line

Jeri Pinnell

8:30 Dads Line

 

THURSDAY

Room 4:

Ashley Pinnell-Holt

4:00 Starlet Jazz Tech (NR)

5:00 Starlet Jazz Line

5:30 Jr Prod Tap Tech (NR)

6:00 Jr Prod Tap Line

6:30 Jr Prod Jazz Tech (NR)

7:30 Jr Prod Jazz Line

Patrick Pugh

8:00 Jr Prod Jazz Small Group

Ashley Pinnell-Holt

8:30 Jr Prod Tap Small Group

ROOM 5

MONDAY

Room 5:

Caitlin Brosnahan

4:00 Special Needs (Ages 8 & up)

Patrick Pugh

4:30 Ballet 4 (NR)

Jeri Pinnell

5:30 Jazz 2

Ansel Firmalan

6:00 Boys Hip Hop (Ages 7-12)

6:45 Teen Hip Hop

Caitlin Brosnahan

7:30 Sr Cheer

TUESDAY

Room 5:

Patrick Pugh

4:00 Sr Jazz Small Group

Mary Hennekes

4:30 Int Tumbling/Acro

Amanda Phillips-Bosshart

5:30 Sr Lyrical Small Group

6:00 Int Ballet (NR, 90 mins)

Mary Hennekes

7:30 Backhandspring (60 mins, NR)

WEDNESDAY

Room 5:

Lauren Adams-Pinnell

4:30 Jr Select Tech (6-8 grade)

5:30 Mini Select Tech (3-5 grade)

Ansel Firmalan

6:30 Hip Hop 2/3

7:00 Jr Hip Hop Tech

Amanda Phillips-Bosshart

8:00 Beg Pointe

THURSDAY

Room 5:

Taya Lukacsko

4:30 pm- Jr Team Jazz Tech (NR)

Megan Rogers

5:30 Tumbling 1/2

6:15 Backhandspring (NR)

Taya Lukacsko

7:00 Adult Jazz

8:00 Adult Tap

 

ROOM 6

MONDAY

Room 6:

Katie Skamfer

4:00 Mini Lyrical Small Group

Amanda Phillips-Bosshart

4:30 Core & Floor Barre (NR)

5:30 Int/Adv Pointe

6:30 Ballet 3

7:30 Int/Adv Ballet (NR, 90 mins)

TUESDAY

Room 6:

Katie Skamfer

4:00 Mini Jazz Small Group (30 mins)

4:45 Ballet 1

Patrick Pugh

5:30 Adv Ballet (NR)

7:00 Ballet 4

Katherine Resch

8:00 Jr Jazz Small Group

WEDNESDAY

Room 6:

Patrick Pugh

5:00 Adv Ballet (NR)

6:30 Ballet 3

Jeri Pinnell

7:30 Teen Jazz 2/3

THURSDAY

Room 6:

Patrick Pugh

4:00 Int Ballet (NR)

5:30 Ballet 3

Amanda Phillips-Bosshart

6:30 Ballet 4/5

7:30 Stretch, Turn, Leap (NR)

ROOM 7

 MONDAY

Room 7:

Caitlin Brosnahan

4:30 Beg Jazz (5-8 yr olds)

5:00 Beg Tap (5-8 yr olds)

5:30 Beg Tumbling (5-8 yr olds)

6:15 Ballet 2

TUESDAY

Room 7:

Katherine Resch

4:30 Ballet 2

5:30 Beg Hip Hop

6:00 Lyrical 2

7:00 Ballet 1 (45 mins)

WEDNESDAY

Room 7:

Caitlin Brosnahan

6:00 Beg Cheer

6:30 Jr Cheer

THURSDAY

Room 7:

Taya Lukacsko

5:30 Tap 1/2

6:00 Jazz 1/2

6:30 Jr/Jrette Tap Small Group

WEEKEND

SATURDAY

Room 2:

Melissa Lammert

11:30 Pre-Combo (2 yr olds)

12:15 Combo 1 (3-4 yr olds)

1:15   Combo 2 (4-5 yr olds)

SATURDAY

Room 3:

Jeanel Gliebe/Caitlin Brosnahan

9:30   Babes Line

10:00 Babes Tech (45 mins, NR)

Melissa Lammert

10:45 Ballet 1

SATURDAY

Room 4:

Mary Hennekes

10:00 Tumbling 1/2

11:00 Int Tumbling

12:00 Adv Tumbling

1:00 Mom & Me Tumbling (18 mo-2.5 yrs, 30 mins)

SATURDAY

Room 5:

Katherine Resch

10:30 Jazz 1/2

11:00 Tap 1/2

11:30 Beg Lyrical

12:00 Beg Hip Hop

 

DAYTIME

TUESDAY

Jeanel Gliebe

11:00 Combo 1 (3-4 yr olds)

12:00 Combo 2 (4-5 yr olds)

Wednesday:

Jeanel Gliebe

11:15 Pre-Combo (2 yr olds)

12:00 Combo 1 (3-4 yr olds)

1:00 Combo 2 (4-5 yr olds)

*NR- Non-recital class

*Classes subject to change